Ozonowanie pozwala na dezynfekcję auta. Naturalizuje wirusy, bakterie oraz pyłki. Co zrobić aby się nie martwić działaniem drobnoustrojów? Potrzebujesz tylko godziny i stuprocentowego rozwiązania, jakim jest właśnie ozonowanie. 

Jakiś czas temu zabieg ozonowania był niedostępny dla indywidualnych klientów. Pod wpływem czasu zaczęto stosować to rozwiązanie między innymi w budownictwie, hotelach, przemyśle spożywczym i medycznym, np. Do dezynfekcji karetek czy usuwania zapachów po pożarach. Dziś prawie każdego stać na możliwość dezynfekcji wnętrz samochodów ozonem.

Czy warto zdecydować się na ten zabieg? Jak wygląda cały proces? Czy ozon jest szkodliwy dla ludzi?

Czym jest ozon?

Ozon to gaz składający się z trzech atomów tlenu. Występuje naturalnie w przyrodzie (np. w atmosferze), ale w przypadku ozonowania wnętrza samochodu należy je uzyskać za pomocą specjalnego generatora.

Ozonowanie – jakie daje efekty?

Ozon charakteryzuje się właściwościami utleniającymi, które idealnie sprawdzają się jako narzędzie do usuwania pleśni, grzybów, roztoczy, pyłków, mikroorganizmów, wirusów oraz nieprzyjemnych zapachów (w tym zapachów farb i rozpuszczalników). Wszystkie te wymienione czynniki są dość trudne do wyeliminowania, nawet przy regularnym utrzymywaniu czystości.  Negatywnie odbiją się na naszym samopoczuciu i zdrowiu.

Stosując ozonowanie, wszystkie te elementy zostają skutecznie usunięte bądź dezaktywowane są ich niekorzystne cechy. Na potwierdzenie swojej skuteczności można powiedzieć to, że w czasie epidemii koronawirusa karetki po przewiezieniu osób zakażonych są dezynfekowane metodą ozonowania. 

W mniej nagłych sytuacjach ozon może codziennie pomagać na przykład alergikom. Może również usuwać nieprzyjemne zapachy, takie jak dym papierosowy lub zapachy zwierząt. W efekcie, po zakończeniu procesu ozonowania, wnętrze naszego auta zostało nie tylko zdezynfekowane, ale także można odczuć w nim świeże i czyste powietrze. 

Ozon – czy jest toksyczny?

Toksyczność ozonu zależy od stężenia i czasu naświetlania. Z drugiej strony, czy należy się martwić wejściem do ozonowanego wnętrza samochodu po zakończeniu całego procesu? Nie. 

Ozon jest szkodliwy dla zdrowia człowieka tylko wtedy, gdy jesteśmy narażeni na ponad 8 godzin dziennie lub ponad 40 godzin w tygodniu, a jego stężenie przekracza 0,1 ppm (lub 0,2 mg/m3).

Istotne jest aby nie przebywać w aucie, które jest w trakcie ozonowania. Jeśli ozonowanie odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu, musi zostać zapewniona odpowiednia wentylacja. 

Jednak po zakończeniu procesu ozonowania po pewnym czasie można bezpiecznie wsiąść do samochodu. Ozon jest bardzo niestabilny i szybko rozkłada się na zwykły tlen, który jest dla nas nieszkodliwy.

Na czym polega i jak wygląda proces ozonowania?

Pomimo tego, że ozon w takim przypadku nie jest szkodliwy dla organizmu, należy wykonać usługi w sprawdzonym serwisie. Niewłaściwe użycie lub sprzęt niskiej jakości może spowodować na przykład odbarwienie elementów wewnętrznych.

Niemniej jednak trzeba wiedzieć, jak wygląda cały proces. Zwykle zaczyna się od wstępnego oczyszczenia wnętrza auta, zwłaszcza gdy chcemy usunąć szkodliwe zapachy, a ich źródło wciąż znajduje się w aucie.

Po oczyszczeniu wnętrza auta, na tylnym siedzeniu auta lub na dywaniku przed fotelem pasażera umieszczany jest sprzęt – generator ozonu. W niektórych przypadkach generator pozostaje na zewnątrz samochodu, a jedyny odpowiedni przewód wchodzi do samochodu przez lekko uchylone drzwi lub okno.

Niezależnie od metody dostarczania ozonu do wnętrza auta, następuje proces ozonowania. W samochodzie następuje recyrkulacja i włączane są wentylatory (w celu oczyszczenia kanałów wentylacji), a samo urządzenie zaczyna wytwarzać ozon. 

Wykonany zabieg nie pozostawia żadnych widocznych śladów jego wykonywania. 

Ile trwa ozonowanie?

Czas trwania zabiegu ozonowania ściśle uzależniony jest od intensywności zapachu jaki chcemy zneutralizować. 

Zwykle jednak cały proces nie zajmuje więcej niż godzinę, a czasami trwa nawet krócej. Doświadczeni serwisanci będą doskonale wiedzieć jak dobrać parametry generatora ozonu oraz jaki będzie czas ozonowania naszego auta.

Co należy zrobić po ozonowaniu i jak pozbyć się zapachu?

Po wejściu do auta w którym został wykonany zabieg ozonowania, przez pierwszy czas będziesz czuł specyficzny zapach. Ważne jest to, że w rzeczywistości nie jest to zapach ozonu, ale produkt uboczny ozonu. 

Po krótkim czasie zapach ten ustąpi, natomiast warto jest zadziałać aby wyeliminować go szybciej. Przede wszystkim po wykonaniu ozonowania przynajmniej krótki czas zaleca się otwarcie szyb i krótką przejażdżkę. Jeśli mamy taką możliwość (np. Wentylowany garaż lub podjazd przed domem), możemy również zostawić szyby auta na kilka godzin. 

Ponieważ produkty uboczne ozonu gromadzą się głównie na tapicerce oraz dywanikach, warto je przetrzeć wilgotną szmatką i odkurzyć odkurzaczem. Nie zaszkodzi również wytarcie kokpitu i plastikowych elementów. 

Jak często warto ozonować wnętrze samochodu?

Zabieg ozonowania najlepiej wykonywać co najmniej raz w roku. Takie ozonowanie pozwoli wyeliminować alergeny, bakterie, wirusy i inne czynniki, które mogą obniżać komfort jazdy, a nawet obniżać jakość życia. 

Warto wykonywać ten proces częściej? W dobie zagrożenia epidemiologicznego na pewno nie zaszkodzi. Jednak wszystko zależy od tego, jak użytkujemy swoje auta i w jakich warunkach. Na przykład, jeśli często podróżujemy z psami lub innymi zwierzętami, zaleca się regularne ozonowanie wnętrza auta. 

Ozonowanie – czy warto?

Poza okresem kryzysowym też jednak warto pamiętać o dezynfekcji. Gromadzące się w aucie roztocza, kurz, pyłki i drobnoustroje potrafią przyczynić się bowiem do wielu chorób, a także do obniżenia komfortu podróżowania. Ozonowanie warto regularnie zlecać tym bardziej, że nie jest to proces ani czasochłonny, ani kosztowny.

Oczywiście, że warto wykonywać zabieg jakim jest ozonowanie. W obecnych warunkach jest to wręcz wskazane, zwłaszcza że koronawirus może przetrwać na powierzchni od kilku do kilkudziesięciu godzin. 

Jednak poza okresem kryzysowym, należy również pamiętać przeprowadzaniu regularnej dezynfekcji.  Roztocza, kurz, pyłki i mikroorganizmy nagromadzone w samochodach mogą wywoływać wiele schorzeń i obniżać komfort jazdy. Ozonowanie powinno być regularnie stosowane, szczególnie, że proces ten nie jest kosztowny ani czasochłonny. 

Chcesz przeprowadzić tę usługę w swoim samochodzie?

Skontaktuj się z nami, służymy pomocą. 

Call Now Button